ML610Q429-NNNTBZ0AL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 128-TQFP |
| Peripherals | LCD, Melody Driver, POR, PWM, WDT |
| Speed | 4.2MHz |
| Connectivity | I²C, SSP, UART/USART |
| Series | ML610400 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Core Processor | nX-U8/100 |
| R A M Size | 4K x 8 |
| Numberof I/ O | 20 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Data Converters | A/D 2x12b, 2x24b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 48KB (24K x 16) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.1V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ML610Q429-NNNTBZ0AL is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 128-TQFP, Peripherals: LCD, Melody Driver, POR, PWM, WDT, Speed: 4.2MHz.
This device comes in a 128-TQFP package.
FPGACenter currently has 2.033 units of ML610Q429-NNNTBZ0AL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ML610Q429-NNNTBZ0AL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.033 units of ML610Q429-NNNTBZ0AL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ML610Q429-NNNTBZ0AL available in?
The ML610Q429-NNNTBZ0AL by ROHM Semiconductor is available in a 128-TQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ML610Q429-NNNTBZ0AL?
Unit pricing for ML610Q429-NNNTBZ0AL starts at $12.74 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.