AAT3112IVN-5.0-T1
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFQFN Exposed Pad |
| Frequency | 750kHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | 4.8V ~ 5.2V |
| Current - Output / Channel | 200mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Voltage - Supply ( Max) | 4.5V |
| Voltage - Supply ( Min) | 2.7V |
| Dimming | - |
| Applications | Backlight, Camera Flash |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AAT3112IVN-5.0-T1 is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Skyworks Solutions. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-TFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 16-TFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.599 units of AAT3112IVN-5.0-T1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AAT3112IVN-5.0-T1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.599 units of AAT3112IVN-5.0-T1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AAT3112IVN-5.0-T1 available in?
The AAT3112IVN-5.0-T1 by Skyworks Solutions is available in a 16-TFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.