SI5351C-B11695-GM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Clock Generator, VCXO |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Frequency - Max | 200MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 2.75V, 3V ~ 3.6V |
| P L L | Yes |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input: Output | 2:8 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SI5351C-B11695-GM is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Skyworks Solutions. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 20-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.288 units of SI5351C-B11695-GM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SI5351C-B11695-GM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.288 units of SI5351C-B11695-GM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SI5351C-B11695-GM available in?
The SI5351C-B11695-GM by Skyworks Solutions is available in a 20-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SI5351C-B11695-GM?
Unit pricing for SI5351C-B11695-GM starts at $10.98 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.