MC34063EBN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 40V |
| Functions | Step-Up, Step-Down |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Current - Output | 1.5A (Switch) |
| Frequency - Switching | 33kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck, Boost |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.25V |
| Voltage - Output ( Max) | 38V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 3V |
| Base Product Number | MC34063 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC34063EBN is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 16.800 units of MC34063EBN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC34063EBN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.800 units of MC34063EBN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC34063EBN available in?
The MC34063EBN by STMicroelectronics is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC34063EBN?
Unit pricing for MC34063EBN starts at $0.4176 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.