PWD5F60TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 46-PowerVQFN |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | Logic |
| Supplier Device Package | 46-VFQFPN (15x7) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Current - Output / Channel | 3.5A |
| Current - Peak Output | 14A |
| Fault Protection | UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Load Type | Inductive |
| Rds On ( Typ) | 1.38Ohm |
| Voltage - Load | - |
| Applications | Industrial |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PWD5F60TR is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 46-PowerVQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.596 units of PWD5F60TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PWD5F60TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.596 units of PWD5F60TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PWD5F60TR available in?
The PWD5F60TR by STMicroelectronics is available in a 46-PowerVQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PWD5F60TR?
Unit pricing for PWD5F60TR starts at $2.13 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.