SG3524N
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 8V ~ 40V |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Flyback, Push-Pull |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle ( Max) | 45% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The SG3524N is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 14.650 units of SG3524N in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SG3524N in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.650 units of SG3524N in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SG3524N available in?
The SG3524N by STMicroelectronics is available in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SG3524N?
Unit pricing for SG3524N starts at $0.3150 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.