SPC560B40L3C6E0X
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 79 |
| Speed | 64MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | e200z0h |
| R A M Size | 24K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 28x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC560B40L3C6E0X is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-LQFP.
This device comes in a 100-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.512 units of SPC560B40L3C6E0X in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC560B40L3C6E0X in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.512 units of SPC560B40L3C6E0X in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC560B40L3C6E0X available in?
The SPC560B40L3C6E0X by STMicroelectronics is available in a 100-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC560B40L3C6E0X?
Unit pricing for SPC560B40L3C6E0X starts at $16.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.