SPC56AP60L3BEFBY
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 49 |
| Speed | 64MHz |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Core Processor | e200z0h |
| R A M Size | 80K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, LINbus, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC56AP60L3BEFBY is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-LQFP.
This device comes in a 100-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.907 units of SPC56AP60L3BEFBY in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC56AP60L3BEFBY in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.907 units of SPC56AP60L3BEFBY in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC56AP60L3BEFBY available in?
The SPC56AP60L3BEFBY by STMicroelectronics is available in a 100-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC56AP60L3BEFBY?
Unit pricing for SPC56AP60L3BEFBY starts at $16.20 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.