SPC56EC74B3C9EEX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Supplier Device Package | 256-LBGA (17x17) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 199 |
| Speed | 80MHz/120MHz |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Core Processor | e200z0h, e200z4d |
| R A M Size | 192K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, LINbus, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 1.5MB (1.5M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 33x10b, 10x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC56EC74B3C9EEX is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 256-LBGA.
This device comes in a 256-LBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.734 units of SPC56EC74B3C9EEX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC56EC74B3C9EEX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.734 units of SPC56EC74B3C9EEX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC56EC74B3C9EEX available in?
The SPC56EC74B3C9EEX by STMicroelectronics is available in a 256-LBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC56EC74B3C9EEX?
Unit pricing for SPC56EC74B3C9EEX starts at $49.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.