SPC58EE80E7QMSAY
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 176-eLQFP (24x24) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, Temp Sensor, Voltage Detect, WDT |
| Speed | 180MHz |
| E E P R O M Size | 288K x 8 |
| Core Processor | e200z4 |
| R A M Size | 768K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, FlexRay, I²C, LINbus, MDIO, PSI5, SENT, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 10b SAR, 12/16b Sigma-Delta |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SPC58 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC58EE80E7QMSAY is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 531 units of SPC58EE80E7QMSAY in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC58EE80E7QMSAY in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 531 units of SPC58EE80E7QMSAY in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC58EE80E7QMSAY available in?
The SPC58EE80E7QMSAY by STMicroelectronics is available in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC58EE80E7QMSAY?
Unit pricing for SPC58EE80E7QMSAY starts at $68.45 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.