ST1PS01EJR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFBGA, FCBGA |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-FlipChip (1.11x1.41) |
| Current - Output | 400mA |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.8V, 2.7V, 3V, 3.3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 1.8V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ST1PS01EJR is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-UFBGA, FCBGA.
This device comes in a 8-UFBGA, FCBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 40.343 units of ST1PS01EJR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ST1PS01EJR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 40.343 units of ST1PS01EJR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ST1PS01EJR available in?
The ST1PS01EJR by STMicroelectronics is available in a 8-UFBGA, FCBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ST1PS01EJR?
Unit pricing for ST1PS01EJR starts at $0.5686 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.