ST33HTPH2E28AAF0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Peripherals | - |
| Number of I/ O | - |
| Speed | 33MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | SecurCore® SC300™ |
| R A M Size | - |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | SPI |
| Program Memory Size | - |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V, 3.3V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ST33HTPH2E28AAF0 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.988 units of ST33HTPH2E28AAF0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ST33HTPH2E28AAF0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.988 units of ST33HTPH2E28AAF0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ST33HTPH2E28AAF0 available in?
The ST33HTPH2E28AAF0 by STMicroelectronics is available in a 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ST33HTPH2E28AAF0?
Unit pricing for ST33HTPH2E28AAF0 starts at $2.34 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.