ST7FLITE35F2M6TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | LINbusSCI, SPI |
| Series | ST7 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | ST7 |
| R A M Size | 384 x 8 |
| Numberof I/ O | 15 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Data Converters | A/D 7x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ST7FLITE35F2M6TR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Package / Case: 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Peripherals: LVD, POR, PWM, WDT, Speed: 16MHz.
This device comes in a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.
FPGACenter currently has 6.000 units of ST7FLITE35F2M6TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ST7FLITE35F2M6TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.000 units of ST7FLITE35F2M6TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ST7FLITE35F2M6TR available in?
The ST7FLITE35F2M6TR by STMicroelectronics is available in a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ST7FLITE35F2M6TR?
Unit pricing for ST7FLITE35F2M6TR starts at $2.44 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.