TL1431IZT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±0.4% |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 100 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output ( Max) | 36 V |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | 1 mA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TL1431IZT is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±0.4%, Temperature Coefficient: 100ppm/°C, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA).
This device comes in a TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 3.228 units of TL1431IZT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TL1431IZT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.228 units of TL1431IZT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TL1431IZT available in?
The TL1431IZT by STMicroelectronics is available in a TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TL1431IZT?
Unit pricing for TL1431IZT starts at $0.3240 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.