TL431CZ-AP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±2.21% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads) |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 100 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.495V |
| Voltage - Output ( Max) | 36 V |
| Current - Cathode | 1 mA |
| Base Product Number | TL431 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TL431CZ-AP is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±2.21%, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 33.600 units of TL431CZ-AP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TL431CZ-AP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 33.600 units of TL431CZ-AP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TL431CZ-AP available in?
The TL431CZ-AP by STMicroelectronics is available in a TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TL431CZ-AP?
Unit pricing for TL431CZ-AP starts at $0.0592 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.