TS2431BILT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±0.5% |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 100 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output ( Max) | 24 V |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | 1 mA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TS2431BILT is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±0.5%, Temperature Coefficient: 100ppm/°C, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA).
This device comes in a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 22.327 units of TS2431BILT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TS2431BILT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 22.327 units of TS2431BILT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TS2431BILT available in?
The TS2431BILT by STMicroelectronics is available in a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TS2431BILT?
Unit pricing for TS2431BILT starts at $0.1328 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.