VIPERGAN100TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN, 15 Leads, Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-QFN (5x6) |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Power ( Watts) | 75 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 9V ~ 23V |
| Frequency - Switching | 240kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Forward, Secondary Side SR |
| Voltage - Start Up | 15 V |
| Duty Cycle | 50% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Control Features | Soft Start |
| Base Product Number | VIPERGAN100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The VIPERGAN100TR is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-VFQFN, 15 Leads, Exposed Pad.
This device comes in a 16-VFQFN, 15 Leads, Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 24.000 units of VIPERGAN100TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the VIPERGAN100TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 24.000 units of VIPERGAN100TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the VIPERGAN100TR available in?
The VIPERGAN100TR by STMicroelectronics is available in a 16-VFQFN, 15 Leads, Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for VIPERGAN100TR?
Unit pricing for VIPERGAN100TR starts at $1.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.