AM2634COLFHAZCZR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 324-LFBGA |
| Peripherals | AES, DMA, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT |
| Speed | 400MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, MMC/SDIO, QSPI, SPI, UART/USART |
| Series | Sitara™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Core Processor | Arm® Cortex®-R5F |
| R A M Size | 2M x 8 |
| Numberof I/ O | 140 |
| Program Memory Type | Tightly Coupled Memory (TCM) |
| Core Size | 32-Bit Quad-Core |
| Data Converters | A/D 6x12b SAR; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 1.26V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AM2634COLFHAZCZR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 324-LFBGA, Peripherals: AES, DMA, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT, Speed: 400MHz.
This device comes in a 324-LFBGA package.
FPGACenter currently has 5.940 units of AM2634COLFHAZCZR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AM2634COLFHAZCZR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.940 units of AM2634COLFHAZCZR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AM2634COLFHAZCZR available in?
The AM2634COLFHAZCZR by Texas Instruments is available in a 324-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AM2634COLFHAZCZR?
Unit pricing for AM2634COLFHAZCZR starts at $20.17 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.