AM6526BACDXEAF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Package / Case | 784-LFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 784-FCBGA (23x23) |
| Voltage - I/ O | 1.2V, 1.35V, 1.8V, 3.3V |
| Speed | 1.1GHz, 400MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A53, Arm® Cortex®-R5F |
| Number of Cores/ Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | GPU PowerVR SGX544-MP1 3D |
| R A M Controllers | DDR3, DDR4, LPDDR4 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | LVDS, MIPI-CSI |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 (1), USB 3.1 (1) |
| Security Features | 3DES, AES, DRBG, MD5, PKA, SHA |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AM6526BACDXEAF is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TJ), Package / Case: 784-LFBGA, FCBGA, Supplier Device Package: 784-FCBGA (23x23).
This device comes in a 784-LFBGA, FCBGA package.
FPGACenter currently has 1.820 units of AM6526BACDXEAF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AM6526BACDXEAF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.820 units of AM6526BACDXEAF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AM6526BACDXEAF available in?
The AM6526BACDXEAF by Texas Instruments is available in a 784-LFBGA, FCBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AM6526BACDXEAF?
Unit pricing for AM6526BACDXEAF starts at $83.96 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.