CLVTH16374IDLREP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Clock Frequency | 160 MHz |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 4.5ns @ 3.3V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 190 µA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 3 pF |
| Function | Standard |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CLVTH16374IDLREP is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.000 units of CLVTH16374IDLREP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CLVTH16374IDLREP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.000 units of CLVTH16374IDLREP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CLVTH16374IDLREP available in?
The CLVTH16374IDLREP by Texas Instruments is available in a 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CLVTH16374IDLREP?
Unit pricing for CLVTH16374IDLREP starts at $2.11 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.