DP83TC812SRHATQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 36-VQFN (6x6) |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 3.63V |
| Protocol | Ethernet |
| Number of Drivers/ Receivers | 1/1 |
| Duplex | Full |
| Data Rate | 1.25Gbps |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DP83TC812SRHATQ1 is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 36-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 36-VFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 3.909 units of DP83TC812SRHATQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DP83TC812SRHATQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.909 units of DP83TC812SRHATQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DP83TC812SRHATQ1 available in?
The DP83TC812SRHATQ1 by Texas Instruments is available in a 36-VFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DP83TC812SRHATQ1?
Unit pricing for DP83TC812SRHATQ1 starts at $3.71 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.