DRA783BRGABFQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 367-BFBGA, FCBGA |
| Type | Floating Point |
| Interface | CAN, DMA, I²C, McASP, McSPI, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART |
| Supplier Device Package | 367-FCBGA (15x15) |
| Clock Rate | 750MHz |
| Non- Volatile Memory | ROM (16kB) |
| On- Chip R A M | 512KB |
| Voltage - I/ O | 1.2V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V |
| Voltage - Core | 1.06V |
| Series | DRA78x |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DRA783BRGABFQ1 is a dsp - digital signal processors in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 367-BFBGA, FCBGA.
This device comes in a 367-BFBGA, FCBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 18.020 units of DRA783BRGABFQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DRA783BRGABFQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 18.020 units of DRA783BRGABFQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DRA783BRGABFQ1 available in?
The DRA783BRGABFQ1 by Texas Instruments is available in a 367-BFBGA, FCBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DRA783BRGABFQ1?
Unit pricing for DRA783BRGABFQ1 starts at $13.09 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.