DRV8714HQRHARQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Charge Pump |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | Analog, Logic, PWM, SPI |
| Supplier Device Package | 40-VQFN (6x6) |
| Voltage - Supply | 4.9V ~ 37V |
| Current - Output / Channel | 62mA |
| Current - Peak Output | 62mA |
| Fault Protection | Current Limiting, Short Circuit, Shoot-Through |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Rds On ( Typ) | 4mOhm |
| Voltage - Load | 4.9V ~ 37V |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DRV8714HQRHARQ1 is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: Charge Pump, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 40-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.332 units of DRV8714HQRHARQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DRV8714HQRHARQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.332 units of DRV8714HQRHARQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DRV8714HQRHARQ1 available in?
The DRV8714HQRHARQ1 by Texas Instruments is available in a 40-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DRV8714HQRHARQ1?
Unit pricing for DRV8714HQRHARQ1 starts at $5.08 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.