DRV8838DSGR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Technology | NMOS |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 7V |
| Current - Output | 1.8A |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Voltage - Load | 0V ~ 11V |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | DC Motors, General Purpose, Solenoids |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DRV8838DSGR is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 20.322 units of DRV8838DSGR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DRV8838DSGR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 20.322 units of DRV8838DSGR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DRV8838DSGR available in?
The DRV8838DSGR by Texas Instruments is available in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DRV8838DSGR?
Unit pricing for DRV8838DSGR starts at $0.2970 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.