DS15BR400TVS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Current - Supply | 175mA |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Number of Channels | 4 |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Data Rate ( Max) | 2Gbps |
| Output | LVDS |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Delay Time | 1.0ns |
| Signal Conditioning | Output Pre-Emphasis |
| Capacitance - Input | 3 pF |
| Applications | LVDS |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DS15BR400TVS is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-TQFP.
This device comes in a 48-TQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.020 units of DS15BR400TVS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DS15BR400TVS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.020 units of DS15BR400TVS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DS15BR400TVS available in?
The DS15BR400TVS by Texas Instruments is available in a 48-TQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DS15BR400TVS?
Unit pricing for DS15BR400TVS starts at $5.97 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.