F280025PMQR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Speed | 100MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Series | Automotive, AEC-Q100, F28002x C2000™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 12K x 16 |
| Numberof I/ O | 26 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 128KB (64K x 16) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.81V ~ 3.63V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The F280025PMQR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 64-LQFP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Speed: 100MHz.
This device comes in a 64-LQFP package.
FPGACenter currently has 4.530 units of F280025PMQR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the F280025PMQR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.530 units of F280025PMQR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the F280025PMQR available in?
The F280025PMQR by Texas Instruments is available in a 64-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for F280025PMQR?
Unit pricing for F280025PMQR starts at $3.85 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.