F280025PNSR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 39 |
| Speed | 100MHz |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 12K x 16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 128KB (64K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.81V ~ 3.63V |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | F28002x C2000™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The F280025PNSR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 80-LQFP.
This device comes in a 80-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.967 units of F280025PNSR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the F280025PNSR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.967 units of F280025PNSR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the F280025PNSR available in?
The F280025PNSR by Texas Instruments is available in a 80-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for F280025PNSR?
Unit pricing for F280025PNSR starts at $4.51 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.