F280039CSPN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 45 |
| Speed | 120MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 34.5K x 16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 384KB (192K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.8V ~ 3.63V |
| Data Converters | A/D 18x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The F280039CSPN is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 80-LQFP.
This device comes in a 80-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 39.198 units of F280039CSPN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the F280039CSPN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39.198 units of F280039CSPN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the F280039CSPN available in?
The F280039CSPN by Texas Instruments is available in a 80-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for F280039CSPN?
Unit pricing for F280039CSPN starts at $5.88 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.