F280041RSHSR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-VQFN (7x7) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 25 |
| Speed | 100MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 50K x 16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 128KB (64K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 1.32V |
| Data Converters | A/D 12x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The F280041RSHSR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 56-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 56-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.410 units of F280041RSHSR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the F280041RSHSR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.410 units of F280041RSHSR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the F280041RSHSR available in?
The F280041RSHSR by Texas Instruments is available in a 56-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for F280041RSHSR?
Unit pricing for F280041RSHSR starts at $6.10 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.