F28384SPTPQR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Speed | 200MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, McBSP, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Series | C2000™ C28x Fixed-Point |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 86K x 16 |
| Numberof I/ O | 97 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 20x12b, 29x16b SAR; D/A 3x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 512KB (256K x 16) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 1.26V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The F28384SPTPQR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT, Speed: 200MHz.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.595 units of F28384SPTPQR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the F28384SPTPQR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.595 units of F28384SPTPQR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the F28384SPTPQR available in?
The F28384SPTPQR by Texas Instruments is available in a 176-LQFP Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for F28384SPTPQR?
Unit pricing for F28384SPTPQR starts at $20.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.