F28386DZWTQR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Speed | 200MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 216K x 8 |
| Numberof I/ O | 169 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Data Converters | A/D 24x12b, 36x16b SAR; D/A 3x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 1MB (512K x 16) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 1.26V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The F28386DZWTQR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 337-LFBGA, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT, Speed: 200MHz.
This device comes in a 337-LFBGA package.
FPGACenter currently has 929 units of F28386DZWTQR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the F28386DZWTQR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 929 units of F28386DZWTQR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the F28386DZWTQR available in?
The F28386DZWTQR by Texas Instruments is available in a 337-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for F28386DZWTQR?
Unit pricing for F28386DZWTQR starts at $63.27 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.