F28388DZWTS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Supplier Device Package | 337-NFBGA (16x16) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 169 |
| Speed | 200MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 86K x 16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 512KB (256K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 1.26V |
| Data Converters | A/D 96x12/16b; D/A 3x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The F28388DZWTS is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 337-LFBGA.
This device comes in a 337-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.000 units of F28388DZWTS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the F28388DZWTS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.000 units of F28388DZWTS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the F28388DZWTS available in?
The F28388DZWTS by Texas Instruments is available in a 337-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for F28388DZWTS?
Unit pricing for F28388DZWTS starts at $11.79 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.