F28388SPTPSR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 176-HLQFP (24x24) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 97 |
| Speed | 200MHz |
| Core Processor | C28x |
| R A M Size | 172K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 512KB (256K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 1.26V |
| Data Converters | A/D 20x12b, 29x16b SAR; D/A 3x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | C2000™ C28x Fixed-Point |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The F28388SPTPSR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.820 units of F28388SPTPSR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the F28388SPTPSR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.820 units of F28388SPTPSR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the F28388SPTPSR available in?
The F28388SPTPSR by Texas Instruments is available in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for F28388SPTPSR?
Unit pricing for F28388SPTPSR starts at $21.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.