INA205AIDGST
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Current Regulation/Management |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Voltage - Input | -16V ~ 80V |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Current - Output | 1mA |
| Sensing Method | High-Side |
| Accuracy | ±3.5% |
| Function | Current Monitor |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The INA205AIDGST is a current regulation & management in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Current Regulation/Management, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.606 units of INA205AIDGST in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the INA205AIDGST in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.606 units of INA205AIDGST in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the INA205AIDGST available in?
The INA205AIDGST by Texas Instruments is available in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for INA205AIDGST?
Unit pricing for INA205AIDGST starts at $3.82 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.