JM38510/38001B2A
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Counters, Dividers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-CLCC |
| Direction | Up |
| Supplier Device Package | 20-LCCC (8.89x8.89) |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Logic Type | Binary Counter |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | Synchronous |
| Count Rate | 22 MHz |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Series | 54ALS |
| Base Product Number | JM38510 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The JM38510/38001B2A is a counters & dividers in the Sequential Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Counters, Dividers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-CLCC.
This device comes in a 20-CLCC package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 861 units of JM38510/38001B2A in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the JM38510/38001B2A in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 861 units of JM38510/38001B2A in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the JM38510/38001B2A available in?
The JM38510/38001B2A by Texas Instruments is available in a 20-CLCC package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for JM38510/38001B2A?
Unit pricing for JM38510/38001B2A starts at $73.68 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.