LF2406APZA-GREE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 41 |
| Speed | 40MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | C2xx DSP |
| R A M Size | 5K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 64KB (32K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LF2406APZA-GREE is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-LQFP.
This device comes in a 100-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.590 units of LF2406APZA-GREE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LF2406APZA-GREE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.590 units of LF2406APZA-GREE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LF2406APZA-GREE available in?
The LF2406APZA-GREE by Texas Instruments is available in a 100-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LF2406APZA-GREE?
Unit pricing for LF2406APZA-GREE starts at $25.53 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.