LM3S301-EQN20-C2T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Speed | 20MHz |
| Connectivity | Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Series | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| R A M Size | 2K x 8 |
| Numberof I/ O | 33 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 3x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM3S301-EQN20-C2T is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Package / Case: 48-LQFP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, Speed: 20MHz.
This device comes in a 48-LQFP package.
FPGACenter currently has 2.852 units of LM3S301-EQN20-C2T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM3S301-EQN20-C2T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.852 units of LM3S301-EQN20-C2T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM3S301-EQN20-C2T available in?
The LM3S301-EQN20-C2T by Texas Instruments is available in a 48-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM3S301-EQN20-C2T?
Unit pricing for LM3S301-EQN20-C2T starts at $11.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.