LM5101CMY/NOPB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-PowerTSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage- Supply | 9V ~ 14V |
| Input Type | Non-Inverting |
| Channel Type | Independent |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Numberof Drivers | 2 |
| Rise/ Fall Time( Typ) | 990ns, 715ns |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Logic Voltage- V I L V I H | 2.3V, - |
| Current- Peak Output( Source Sink) | 1A, 1A |
| High Side Voltage- Max( Bootstrap) | 118 V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM5101CMY/NOPB is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Package / Case: 8-PowerTSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Voltage- Supply: 9V ~ 14V.
This device comes in a 8-PowerTSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.
FPGACenter currently has 3.216 units of LM5101CMY/NOPB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM5101CMY/NOPB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.216 units of LM5101CMY/NOPB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM5101CMY/NOPB available in?
The LM5101CMY/NOPB by Texas Instruments is available in a 8-PowerTSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM5101CMY/NOPB?
Unit pricing for LM5101CMY/NOPB starts at $3.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.