M38510/30106BFA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-CFlatPack |
| Type | D-Type |
| Output Type | Non-Inverted |
| Functions | Master Reset |
| Supplier Device Package | 16-CFP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 40 MHz |
| Number of Bits per Element | 6 |
| Current - Output High, Low | 400µA, 4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 30ns @ 5V, 15pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 26 mA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Series | 54LS |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The M38510/30106BFA is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-CFlatPack.
This device comes in a 16-CFlatPack package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 27 units of M38510/30106BFA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the M38510/30106BFA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 27 units of M38510/30106BFA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the M38510/30106BFA available in?
The M38510/30106BFA by Texas Instruments is available in a 16-CFlatPack package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for M38510/30106BFA?
Unit pricing for M38510/30106BFA starts at $13.07 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.