M430F5438AQZCARET
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 113-VFBGA |
| Supplier Device Package | 113-NFBGA (7x7) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 87 |
| Speed | 25MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | MSP430 |
| R A M Size | 16K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The M430F5438AQZCARET is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 113-VFBGA.
This device comes in a 113-VFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.404 units of M430F5438AQZCARET in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the M430F5438AQZCARET in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.404 units of M430F5438AQZCARET in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the M430F5438AQZCARET available in?
The M430F5438AQZCARET by Texas Instruments is available in a 113-VFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for M430F5438AQZCARET?
Unit pricing for M430F5438AQZCARET starts at $9.86 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.