MAX208CDB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/ Receivers | 4/4 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Data Rate | 120Kbps |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MAX208CDB is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.567 units of MAX208CDB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX208CDB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.567 units of MAX208CDB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX208CDB available in?
The MAX208CDB by Texas Instruments is available in a 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX208CDB?
Unit pricing for MAX208CDB starts at $3.01 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.