MAX232ECPW
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/ Receivers | 2/2 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Data Rate | 250kbps |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MAX232ECPW is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.517 units of MAX232ECPW in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX232ECPW in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.517 units of MAX232ECPW in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX232ECPW available in?
The MAX232ECPW by Texas Instruments is available in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX232ECPW?
Unit pricing for MAX232ECPW starts at $1.90 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.