MAX3243ECDWR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/ Receivers | 3/5 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Data Rate | 500kbps |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX3243ECDWR is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.416 units of MAX3243ECDWR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX3243ECDWR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.416 units of MAX3243ECDWR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX3243ECDWR available in?
The MAX3243ECDWR by Texas Instruments is available in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX3243ECDWR?
Unit pricing for MAX3243ECDWR starts at $1.38 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.