MAX3243ECRHBR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/ Receivers | 3/5 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Data Rate | 500kbps |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX3243ECRHBR is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 32-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.750 units of MAX3243ECRHBR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX3243ECRHBR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.750 units of MAX3243ECRHBR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX3243ECRHBR available in?
The MAX3243ECRHBR by Texas Instruments is available in a 32-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX3243ECRHBR?
Unit pricing for MAX3243ECRHBR starts at $0.9403 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.