MSP430F2481TRGCR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-VQFN (9x9) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 48 |
| Speed | 16MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| R A M Size | 4K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 48KB (48K x 8 + 256B) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MSP430F2481TRGCR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 64-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.505 units of MSP430F2481TRGCR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MSP430F2481TRGCR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.505 units of MSP430F2481TRGCR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MSP430F2481TRGCR available in?
The MSP430F2481TRGCR by Texas Instruments is available in a 64-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MSP430F2481TRGCR?
Unit pricing for MSP430F2481TRGCR starts at $16.14 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.