MSP430F436IPNR24
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 8MHz |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Series | MSP430x4xx |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| R A M Size | 1K x 8 |
| Numberof I/ O | 48 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 24KB (24K x 8 + 256B) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MSP430F436IPNR24 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 80-LQFP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT, Speed: 8MHz.
This device comes in a 80-LQFP package.
FPGACenter currently has 12.090 units of MSP430F436IPNR24 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MSP430F436IPNR24 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.090 units of MSP430F436IPNR24 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MSP430F436IPNR24 available in?
The MSP430F436IPNR24 by Texas Instruments is available in a 80-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MSP430F436IPNR24?
Unit pricing for MSP430F436IPNR24 starts at $4.28 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.