OMAP3530ECUS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 90°C (TJ) |
| Package / Case | 423-LFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 423-FCBGA (16x16) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 3.0V |
| Speed | 600MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Signal Processing; C64x+, Multimedia; NEON™ SIMD |
| R A M Controllers | LPDDR |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | LCD |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | USB 1.x (3), USB 2.0 (1) |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The OMAP3530ECUS is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 90°C (TJ), Package / Case: 423-LFBGA, FCBGA, Supplier Device Package: 423-FCBGA (16x16).
This device comes in a 423-LFBGA, FCBGA package.
FPGACenter currently has 8.076 units of OMAP3530ECUS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the OMAP3530ECUS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.076 units of OMAP3530ECUS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the OMAP3530ECUS available in?
The OMAP3530ECUS by Texas Instruments is available in a 423-LFBGA, FCBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for OMAP3530ECUS?
Unit pricing for OMAP3530ECUS starts at $41.17 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.