OMAPL132EZWTA2R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Package / Case | 361-LFBGA |
| Supplier Device Package | 361-NFBGA (16x16) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 3.3V |
| Speed | 200MHz |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Signal Processing; C674x, System Control; CP15 |
| R A M Controllers | LPDDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 + PHY (1) |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The OMAPL132EZWTA2R is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TJ), Package / Case: 361-LFBGA, Supplier Device Package: 361-NFBGA (16x16).
This device comes in a 361-LFBGA package.
FPGACenter currently has 1.439 units of OMAPL132EZWTA2R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the OMAPL132EZWTA2R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.439 units of OMAPL132EZWTA2R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the OMAPL132EZWTA2R available in?
The OMAPL132EZWTA2R by Texas Instruments is available in a 361-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for OMAPL132EZWTA2R?
Unit pricing for OMAPL132EZWTA2R starts at $35.73 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.