OMAPL137BPTPH
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 176-HLQFP (24x24) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 3.3V |
| Speed | 300MHz |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Signal Processing; C674x, System Control; CP15 |
| R A M Controllers | SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | LCD |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 1.1 + PHY (1), USB 2.0 + PHY (1) |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 4 (72 Hours) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A001A2A |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The OMAPL137BPTPH is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad, Supplier Device Package: 176-HLQFP (24x24).
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.561 units of OMAPL137BPTPH in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the OMAPL137BPTPH in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.561 units of OMAPL137BPTPH in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the OMAPL137BPTPH available in?
The OMAPL137BPTPH by Texas Instruments is available in a 176-LQFP Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for OMAPL137BPTPH?
Unit pricing for OMAPL137BPTPH starts at $558.45 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.