PLL1700E/2KG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | PLL Multi-Clock Generator |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Frequency - Max | 36.87MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | CMOS |
| Voltage - Supply | 3.3V, 5V |
| P L L | Yes |
| Input | TTL |
| Ratio - Input: Output | 1:6 |
| Differential - Input: Output | Yes/No |
| Divider/ Multiplier | No/No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PLL1700E/2KG4 is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.262 units of PLL1700E/2KG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PLL1700E/2KG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.262 units of PLL1700E/2KG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PLL1700E/2KG4 available in?
The PLL1700E/2KG4 by Texas Instruments is available in a 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PLL1700E/2KG4?
Unit pricing for PLL1700E/2KG4 starts at $1.30 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.